opalona dziewczyna bierze szybki prysznic

Jednym z częstych błędów osób, które decydują się na sesję opalania natryskowego jest nieodpowiednie branie prysznica po zabiegu. Niewielkie z pozoru błędy mogą wpłynąć nie tylko na kolor i trwałość opalenizny, ale również na jej równomierny wygląd. Warto więc wiedzieć w jaki sposób wziąć pierwszy prysznic po opalaniu natryskowym.

Jego celem jest spłukanie z ciała barwnika wstępnego ze skóry tak, by nie uszkodzić warstwy substancji opalającej, która wciąż rozwija się na skórze. Dlatego też należy zapomnieć o długiej kąpieli w wannie, gorącej wodzie czy używaniu środków myjących. O czym jeszcze musisz pamiętać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Jak wziąć pierwszy prysznic po opalaniu natryskowym?

Pierwszy prysznic powinien być bardzo krótki. Pod żadnym pozorem nie możesz używać również gorącej wody, ponieważ może ona spowodować zatrzymanie rozwoju opalenizny. Płucz delikatnie i dokładnie całe ciało pod letnią wodą przez maksymalnie 1 minutę. Delikatnie pocieraj skórę aby równomiernie wypłukać barwnik wstępny. Prysznic powinien trwać do momentu, w którym woda stanie się czysta. Bardzo ważne jest również unikanie kontaktu skóry z szamponem do włosów oraz odżywką. Dlatego też zaplanuj mycie głowy na kolejny dzień lub zadbaj o to, by robić to w taki sposób, by skóra nie miała kontaktu z tymi kosmetykami (np. umyj głowę kierując ją w dół). W przeciwnym razie na ciele mogą pojawić się nieestetyczne plamy lub smugi.

Kiedy można wziąć pierwszy prysznic?

Po zakończonym zabiegu opalania natryskowego należy ubrać ciemną i luźną odzież. To ważne, ponieważ obcisłe elementy garderoby mogłyby wycierać barwnik i doprowadzić do powstania przebarwień. W ubraniach tych należy zostać przez co najmniej kilka godzin. Nawet jeśli marzysz o kąpieli po przyjściu do domu dla idealnego wyglądu nowej opalenizny warto z tym poczekać.

Jak długo? Wszystko zależy oczywiście od preparatu opalającego, jaki został wykorzystany w trakcie zabiegu. Zazwyczaj jednak czas jaki powinien upłynąć od opalania do pierwszego prysznica to ok 3-6 godzin. Są oczywiście preparaty, które pozwalają na wzięcie prysznica po godzinie, lepiej jednak upewnić się u ekspertki kiedy bezpiecznie możemy się wykąpać.

Co ważne, w czasie od zabiegu opalania do pierwszego prysznica i spłukania barwnika wstępnego nie należy dotykać skóry, może to bowiem doprowadzić do powstania na dłoniach nieestetycznych śladów.

Dlaczego należy odczekać kilka godzin do pierwszego prysznica? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przypomnieć jak działają preparaty opalające. W ich składzie znajduje się substancja DHA, która powoduje reakcję chemiczną z komórkami naskórka na najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Aby jednak mogło do niej dojść potrzeba czasu – przynajmniej kilku godzin.

Jak więc to się dzieje, że skóra jest brązowa od razu po nałożeniu mieszanki opalającej? Wszystko to jest zasługą barwnika wstępnego. Dzięki niemu od razu możesz zobaczyć efekty zabiegu, ułatwia on również równomierne rozmieszczenie preparatu na skórze.

W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że czas jaki upłynie od opalania natryskowego do pierwszego prysznica ma wpływ na intensywność koloru opalenizny. Jeśli zależy nam na delikatnym, naturalnym kolorze prysznic należy wziąć już po kilku godzinach. Jeśli zaś opalenizna ma być mocna i intensywna warto odczekać trochę dłużej.

Co ważne, czas jaki musi upłynąć od opalania do pierwszej kąpieli to również czas, w którym należy unikać wszelkiej wilgoci. Dlatego też po sesji opalania należy chronić się przed deszczem oraz rezygnować z aktywności, które mogłyby powodować pocenie się.

Kilka rad dotyczących kąpieli

Płyn aplikowany na skórę podczas opalania natryskowego zawiera bronzer, który natychmiast nadaje skórze opalony, brązowy kolor, zanim właściwy kolor opalenizny rozwinie się na skórze. Stosuje się go abyś od razu mogła zobaczyć efekty zabiegu. Pozostaje on na skórze jednak jedynie do czasu pierwszego prysznica. Dlatego też nie przestrasz się, gdy zobaczysz, że twoja skóra jaśnieje podczas pierwszego mycia. Środek opalający, zawierający DHA nadal pozostaje na skórze i rozwija się do właściwego koloru opalenizny przez kolejne 24 godziny.

Biorąc prysznic warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim woda powinna być letnia. Nie jest to również czas na intensywne szorowanie skóry. Nie korzystaj z żeli pod prysznic, peelingów oraz szamponów jak również mydeł w kostce. We wszystkich tych kosmetykach znajdują się związki chemiczne, które powodują zatrzymanie rozwoju opalenizny.

Podczas mycia ciała wykonuj długie, delikatne ruchy z góry do dołu. Pozwoli to spłukać z ciała jedynie bronzer, dzięki czemu opalenizna będzie wyglądała idealnie.

Ciekawostką jest, że również… sikanie podczas kąpieli pod prysznicem może wpłynąć negatywnie na wygląd skóry po zabiegu opalania. W moczu znajduje się bowiem amoniak, który powoduje przerwanie reakcji środka opalającego ze skórą.

Pielęgnacja po prysznicu

Po zakończeniu prysznica musisz osuszyć skórę. Zrób to starszym ręcznikiem w ciemniejszych kolorach na wypadek, gdyby na twoim ciele pozostały resztki bronzera. Ręcznik powinien być miękki i delikatny w dotyku. Osuszanie skóry zaś powinno polegać nie na pocieraniu a delikatnym dociskaniu ręcznika do ciała. Wszystko po to, by nie uszkodzić warstwy substancji opalającej i pozwolić jej na rozwój.

Po prysznicu unikaj balsamów na bazie oleju lub silnie nawilżających, które mogą spowodować uszkodzenie opalenizny. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule (klik) Jeśli musisz nawilżyć skórę, użyj balsamu, który jest dedykowany specjalnie dla skóry opalonej.

Kosmetyki po opalaniu natryskowym – których używać, czego unikać?

Wystarczy zastosowanie nieodpowiednich kosmetyków by efekt nawet najbardziej profesjonalnie nałożonej opalenizny daleki był od ideału. Dlatego też koniecznie powinniśmy przestrzegać zaleceń dotyczących poszczególnych produktów.

Podczas pierwszego prysznica po opalaniu natryskowym należy unikać kosmetyków, w składzie których znajdują się agresywne związki chemiczne, które mogą powodować przerwanie procesu rozwijania się opalenizny. Unikaj więc produktów, które zawierają mocne zapachy, olej mineralny, alkohol, olejki eteryczne lub złuszczające drobinki.

Jeśli musisz użyć jakiegokolwiek produktu myjącego sięgnij po płyn do higieny intymnej. Tego typu kosmetyki nie zawierają bowiem tych składników.

Mycie twarzy po opalaniu natryskowym

Opalanie natryskowe obejmuje nie tylko ciało, ale również twarz. Jak dbać o nią po zabiegu, by wyglądała doskonale? Przede wszystkim postaraj się unikać makijażu i innych produktów w ciągu pierwszych 12 godzin po opalaniu natryskowym.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz umyć twarzy, jeśli masz taką potrzebę. Z powodzeniem możesz to zrobić, zwróć jednak uwagę na to, jakie kosmetyki wybierasz. Zrezygnować należy z:
  • Mycia twarzy kosmetykami do skóry trądzikowej,
  • Mycia twarzy kosmetykami przeciwstarzeniowymi,
  • Silnych żeli do mycia twarzy,
  • Płynów do mycia twarzy zawierających AHA, retinol i glikol,
  • Chusteczek do demakijażu.

Mycie włosów po opalaniu

Aby opalenizna natryskowa prezentowała się doskonale warto zwrócić nie tylko na to w jaki sposób myjemy twarz i ciało, ale również włosy. Podstawową zasadą jest unikanie mycia włosów w przeciągu 24 godzin od zabiegu opalania skóry. Dzięki temu opalenizna całkowicie się rozwinie i utrwali.

Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób myjemy włosy. Staraj się unikać spływania produktów i wody po skórze. Mydliny mogą doprowadzić do powstawania smug. Mokre lub pokryte odżywką włosy należy związać tak, by nie dotykały skóry.

Czym myć się przed opalaniem natryskowym?

Mówiąc o tym, jak ważne jest odpowiednie mycie skóry po opalaniu nie sposób nie wspomnieć również o tym, w jaki sposób oczyszczać ciało przed zabiegiem. To również ma spory wpływ na wygląd oraz trwałość opalenizny.

Dlatego też, przed opalaniem natryskowym, należy skupić się przede wszystkim na złuszczeniu martwych komórek naskórka. Można to zrobić za pomocą myjki, gąbki, rękawicy lub peelingu złuszczającego. W artykule tutaj (link) przeczytasz więcej o właściwym peelingu.

Ponadto należy unikać produktów zawierających perfumy lub olejki, ponieważ mogą one pozostać na skórze i stworzyć barierę między opalenizną natryskową a skórą

Czy opalenizna natryskowa będzie się rozwijać po pierwszym prysznicu?

Wiele osób obawia się, że wzięcie pierwszego prysznica oznacza koniec rozwijania się opalenizny natryskowej. To nieprawda. Warto pamiętać, że finalny kolor opalenizny rozwija się do 24 godzin od zabiegu, dlatego nawet jeśli po pierwszym prysznicu kolor skóry będzie jaśniejszy, nie musisz się tym przejmować.

Podsumowując, pierwszy prysznic po opalaniu natryskowym ma ogromny wpływ zarówno na trwałość, intensywność, jak i wygląd opalenizny. Warto więc zastosować nasze wskazówki aby uzyskać równomierny i ciemny kolor a także zachować zdrową i promienną skórę.
(Visited 5 473 times, 10 visits today)