Kupiłaś samoopalacz w zeszłym roku i nie zużyłaś całości produktu. Pewnego dnia postanawiasz nadać skórze nieco koloru, wyciągasz więc kosmetyk i chcesz z niego skorzystać. Po rozprowadzeniu okazuje się, że jest… zielony. Co się dzieje i czy twoja skóra również przybierze zielony odcień?

Stosowanie samoopalaczy może być naprawdę łatwym procesem i może przynieść świetne rezultaty o ile wiesz, co robisz. Każda z nas kocha piękną, naturalnie wyglądającą opaleniznę. Jeśli jednak zauważysz, że zawartość Twojego ulubionego kosmetyku do opalania zmieniła kolor na zielony, nie martw się. To się zdarza. Podpowiem Ci jak możesz to naprawić.

Dlaczego samoopalacz ma zielony kolor?

Samoopalacze zawierają DHA (dihydroksyaceton), który reaguje z aminokwasami w martwej warstwie skóry, nadając jej tymczasowy brązowy kolor. Składnik ten ma tendencję do zmiany koloru po podgrzaniu. Wystawienie DHA na działanie ciepła może spowodować, że czerwony barwnik zniknie. Jak zapewne pamiętasz z zajęć plastycznych w szkole brązowy kolor składa się z 3 kolorów podstawowych: żółtego, niebieskiego i czerwonego. Gdy czerwony zniknie, pozostałe dwa tworzą kolor zielony. To właśnie dlatego Twój produkt zmienił kolor.

Warto też zaznaczyć, że istnieją produkty, które nawet od razu po otwarciu wydają się być zielone. Dlaczego? To proste. Niektórzy producenci oferują samoopalacze z dodatkiem zielonego odcienia, który zapobiega pomarańczowej opaleniźnie i dzięki czemu uzyskujemy naturalną, ciepłą, piękną opaleniznę, która nie wydaje się pomarańczowa. Niektóre produkty mogą zaś wydawać się lekko szare. wynika to z mieszanin bazowych kolorów, która ma na celu przeciwdziałanie niechcianym pomarańczowym, żółtym odcieniom. Jest to typowe dla tego rodzaju kosmetyków, a delikatny zielony podton zmywa. się, gdy kolor się rozwinie.

Zielona skóra po użyciu samoopalacza

Nie zwróciłaś uwagi na wygląd kosmetyku lub zaufałaś ekspertce w salonie i Twoje ciało zrobiło się całkowicie zielone? Winny jest salon, z którego korzystałeś, jeśli korzystałaś z opalania natryskowego lub samoopalacz. Co się stało?

Najprawdopodobniej kosmetyk, który znalazł się na twojej skórze stracił ważność lub był nieodpowiednio przechowywany. Z reguły samoopalacz po otwarciu ma okres przydatności wynoszący sześć miesięcy. Co więcej produkty te należy przechowywać w zimnym i ciemnym miejscu. W żadnym wypadku produkt nie powinien mieć kontaktu ze światłem słonecznym lub źródłem ciepła jak kaloryfer czy grzejnik.

Nieodpowiednio przechowywany samoopalacz będzie się utleniać co jest jest jednym z powodów psucia się produktu. Utlenianie to włączenie tlenu do produktu, a ten proces rozkłada DHA i powoduje, że sztuczna opalenizna zmienia kolor na zielony.

Kosmetyki do opalania tracą ważność, podobnie jak wiele innych produktów. Po osiągnięciu daty ważności nie są tak skuteczne. Przeterminowane samoopalacze nie zapewnią pożądanej opalenizny. Nie wchłaniają się odpowiednio w skórę, mogą również powodować przebarwienia. Gdy minie ten termin, istnieje zwiększone ryzyko, że zmieni kolor na zielony. Produkty do sztucznej opalenizny, które zawierają parabeny będą miały dłuższą datę sprzedaży. Na etykiecie produktu znajdują się zawsze informujące o okresie przydatności do użycia np. 6 miesięcy, 9 miesięcy, 24 miesiące. Zawsze sprawdzaj więc okres przydatności oraz datę produkcji przed skorzystaniem z produktu.

Dlaczego moje pachy są zielone?

Jeśli po opaleniu zauważysz, że tylko pachy lub niektóre części ciała zmieniają kolor na zielony, jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że nie przygotowałaś odpowiednio swojego ciała do nałożenia samoopalacza.

Substancje chemiczne zawarte w niektórych dezodorantach, perfumach, balsamach nawilżających, a nawet niektórych produktach do makijażu mogą kolidować z substancjami zawartymi w samoopalaczu wywołując niepożądane reakcje chemiczne. To właśnie one zmieniają kolor na zielony.

Chociaż może to wyglądać niepokojąco, nie ma powodów do paniki. Zielony kolor zmyje się przy pierwszym prysznicu. Nie będzie miał także wpływu na ostateczny kolor – o ile niechciany kolor nie pojawił się na bardzo dużych obszarach ciała.

Czego unikać przed nałożeniem samoopalacza?

Przypominam, że przed opalaniem natryskowym lub stosowaniem samoopalacza nie należy używać kosmetyków nawilżających czy kolorowych, ponieważ może to spowodować, że skóra stanie się zielona. To jednak nie wszystko. Kosmetyki te tworzą także barierę na skórze, która sprawia, że aktywny składnik samoopalacza nie wchłania się w skórę tak dobrze jak powinien. Niekoniecznie spowoduje to zielony kolor skóry, niemniej jednak ostateczny odcień może być jaśniejszy od oczekiwanego a opalenizna mniej trwała.

Również pot może spowodować, że samoopalacz stanie się zielony. Kiedy kolor się rozwija, wszelkie pocenie się również może wejść w reakcję ze składnikami i zmienić kolor na zielony. Nie zawsze się tak zdarza, jednak istnieje taka możliwość. Jeśli obawiasz się takiego efektu lub pocenia – postaw na talk lub puder dla dzieci.

Czasem zdarza się, że resztki żelu pod prysznic pozostały na skórze. Dzieje się tak szczególnie u osób, które mają suchą skórę. W takim przypadku w tych miejscach również może pojawić się kolor zielony. Aby do tego nie dopuścić zadbaj o to, by dokładnie spłukać ciało wodą przed rozpoczęciem opalania.

Jak przygotować skórę na samoopalacz?

Przed nałożeniem samoopalacza lub opalaniem natryskowym należy wykonać peeling skóry zaś przed samą aplikacją dokładnie ją oczyścić (najlepiej biorąc prysznic samą woda lub delikatnym płynem do higieny intymnej). Pozwoli to zmyć wszystkie substancje, które mogłyby stanowić barierę dla samoopalacza lub wchodzić z nim w reakcję.

Warto również wspomnieć o tym, że czasem (choć jest to dość rzadkie) na efekt opalania wpływają hormony. W zależności od fazy cyklu kobiecego kolor opalenizny może być jaśniejszy lub ciemniejszy niż zwykle mimo, że używamy tego samego produktu.

Co zrobić, jeśli samoopalacz zabarwił skórę na zielono?

Niestety, nie ma naprawdę łatwej metody na natychmiastowe usunięcie samoopalacza. Jeśli nałożyłaś go i zauważyłaś, że jest zielony jak najszybciej spłucz kosmetyk ze swojej skóry. Nie daje to jednak gwarancji, że skóra nie przybierze niechcianego odcienia, ponieważ część produktu może związać się ze skórą natychmiast po nałożeniu kosmetyku. Niemniej jednak, spłukanie samoopalacza ułatwi usunięcie niechcianego koloru po rozwinięciu się opalenizny.

Co możesz zrobić jeśli kolor opalania jest zielony? Istnieje kilka metod. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim dokładny peeling lub szorowanie ciała. Podczas takiego zabiegu usuwamy górną warstwę komórek skóry a to właśnie one związały się z kosmetykiem opalającym. W ten sposób możemy usunąć większość koloru.

Drugim rozwiązaniem jest pianka usuwająca opaleniznę. Produkty te sprzedawane są przez popularne marki samoopalaczy. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku smug, plam lub nierównomiernego zanikania, ale w tym przypadku mogą również pomóc.

Podsumowując, jeśli używasz samoopalacza dbaj o to, by kosmetyk przechowywany był w prawidłowy sposób, przestrzegaj również daty przydatności, którą znajdziesz na opakowaniu. Zminimalizujesz tym ryzyko zastosowania zepsutego produktu. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu ciała przed opalaniem. Jeśli zaś zauważysz niepokojący kolor produktu – nie stosuj go, by od razu przerwij nakładanie i spłucz skórę.
(Visited 2 174 times, 2 visits today)