golenie nóg maszynką jednorazową

Opalanie natryskowe to jedna z najbezpieczniejszych a jednocześnie najbardziej efektownych metod opalania. Z tego powodu z roku na rok rośnie liczba pań, które chcą cieszyć się idealnym wyglądem swojej skóry i korzystają z tego zabiegu. Niestety… kolor skóry nie jest jedynym naszym problemem. Są nim również irytujące, niechciane włoski, których chciałybyśmy się pozbyć. Jak pogodzić to z opalaniem natryskowym by nie miało to wpływu na wygląd naszej opalenizny? Kiedy najlepiej się golić? O czym warto pamiętać podczas depilacji? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego golenie może stać się problemem?

Decyzja o tym, czy powinnaś się golić czy nie to kwestie indywidualne i moim celem nie jest przekonanie Cię do tego. Jednak wiele kobiet goli nogi co drugi dzień, a nawet każdego dnia. Co więcej, bardzo często robimy to w pośpiechu w nieodpowiedni sposób. Może to doprowadzić do podrażnień, zranień, wrastających włosków czy stanów zapalnych. Dodatkowo, jeśli nieumiejętnie połączymy depilację z opalaniem możemy zniszczyć jego efekt lub sprawić, że na nogach pojawią się nieestetyczne, czarne kropki. Czy oznacza to, że musimy rezygnować z depilacji? Na szczęście, nie. Jeśli twoim wyborem jest depilacja a wywołuje u Ciebie podrażnienia, ten post jest właśnie dla Ciebie. Warto w tym wypadku zastosować kilka rad, które przedstawiam poniżej.

Związek golenia skóry i opalania – co musisz wiedzieć?

Na pierwszy rzut oka golenie skóry i jej opalanie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Musisz jednak mieć świadomość, że depilacja skóry ma ogromny wpływ na jej stan, a tym samym wygląd twojej opalenizny – niezależnie od tego, czy stosujesz samoopalacze czy wybierasz opalanie natryskowe.

Dlaczego? To bardzo proste. Opalanie natryskowe to jeden z najszybszych i najdelikatniejszych sposobów na uzyskanie niesamowitej opalenizny. Więcej o procesie jak przebiega przeczytasz w artykule tutaj (link). Metoda ta polega na nadaniu kolorytu górnej warstwie skóry. Tymczasem podczas depilacji maszynką do golenia dochodzi do jej złuszczania razem z niechcianym owłosieniem. Złuszczanie warstwy naskórka, jakiej pozbywasz się podczas golenia zajęłoby kilka dni. Opalenizna zejdzie więc znacznie szybciej.

To jednak nie wszystko. Golenie skóry bardzo często doprowadza do powstawania mikrourazów. Choć zazwyczaj te niewielkie zranienia są niewidoczne gołym okiem, zamykają się w ciągu 24-48 godzin oraz nie stanowią problemu w przypadku, w którym decydujesz się na sesję opalania mogą być kłopotliwe.

Przede wszystkim zranienia mogą powodować dyskomfort oraz ból, ponieważ środek opalający dociera do uszkodzonej powierzchni skóry. Co więcej, rany, do których dociera alkohol mogą ponownie zacząć lekko krwawić. Zwiększa się też ryzyko podrażnień oraz powstawania nieestetycznych plamek na skórze.

Depilacja przed opalaniem – dlaczego jest lepszym pomysłem?

Jeśli chcesz, by twoje ciało było nie tylko idealnie opalone, ale również gładkie lepiej zdecydować się na golenie przed zabiegiem opalania natryskowego. Przypominam, że podczas golenia maszynka usuwa nie tylko niechciane włoski, ale również martwe komórki naskórka. Chcąc opalić się równo i trwało i tak musisz zadbać o ich usunięcie poprzez wykonanie dokładnego peelingu. W idealnej kolejności powinnaś więc wykonać najpierw peeling, a następnie depilację.

Podczas golenia możesz stosować piankę lub żel, pamiętaj jednak o tym, że nie powinny zostawiać one tłustego filmu na skórze. Dlatego też depilację przeprowadź odpowiednio wcześnie (najlepiej co najmniej dobę przed opalaniem). Dzięki temu pory skóry zdążą się zamknąć, nie będzie również na niej pozostałości kosmetyków, które mogłyby utrudniać przyleganie środka opalającego.

Oczywiście depilacja jest Twoim osobistym wyborem. O ile wykonałaś dokładny peeling a Twoja skóra jest wystarczająco nawilżona to posiadanie włosków nie ma większego wpływu na samą aplikację preparatu opalającego a golenie to tak naprawdę tylko kwestia estetyki.

Kiedy przeprowadzić pierwszą depilację po opalaniu?

Depilacja od razu po zabiegu opalania natryskowego jest niezalecana. Nie tylko znacząco skróci trwałość opalenizny, ale również nie pozwoli jej odpowiednio się rozwinąć. Ruchy maszynki mogą zetrzeć preparat przed pełnym rozwinięciem opalenizny. Skutkuje to powstaniem nierównego koloru, nieestetycznych plam lub linii. Oczywiście, jeśli musisz ogolić ciało po sesji jest to możliwe, pamiętaj jednak, że powinnaś odczekać co najmniej 8-12 godzin. Jeśli depilacja nie jest konieczna postaraj się ją maksymalnie odłożyć.

W jaki sposób golić skórę – przydatne wskazówki

Wiesz już, że po opalaniu natryskowym lub samodzielnej aplikacji samoopalacza warto ograniczyć golenie. Nie da się jednak całkiem go uniknąć, ponieważ opalenizna utrzymuje się od 7 do 10 dni. Warto więc wiedzieć w jaki sposób golić się prawidłowo, by nasze działania nie wpływały na trwałość oraz wygląd opalenizny. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki ci w tym pomogą.

Używaj nowej maszynki

Nie da się ukryć, że dla wielu kobiet jednorazowa maszynka jest taką tylko z nazwy i chcąc nie chcąc sięgamy po nią kilkakrotnie. Jeśli jednak zależy nam na trwałości opalenizny warto zrezygnować z takich praktyk. Stępione ostrza maszynki ścierają znacznie więcej warstw naskórka, mogą również powodować zranienia i podrażnienia. Zadbaj więc o to, by używać nowej, ostrej maszynki. Najlepiej sprawdzają się te, które posiadają kilka ostrzy. Jeśli posiadasz maszynkę z paskiem nawilżającym pamiętaj o tym, by dokładnie spłukać pozostałości nawilżającego żelu znajdującego się na pasku ze skóry.

Regularnie stosuj peeling

Zarówno przed, jak i po opalaniu natryskowym warto złuszczać martwy naskórek po to, by kolor opalenizny schodził z ciała równomiernie i estetycznie. Regularne stosowanie delikatnego peelingu pozwoli ci uniknąć przebarwień i plam w miejscach z suchą skórą. Peeling stosuj zawsze przed goleniem. Usunie wówczas martwy naskórek, dzięki czemu będziesz miała lepszy dostęp do włosków i dokładniej je ogolisz. Stosowany po goleniu będzie tylko podrażniać skórę tam, gdzie powstały ewentualne mikrouszkodzenia. Jeśli masz skórę wrażliwa i skłonna do podrażnień nie używaj peelingu w dniu depilacji. Depilacja sama w sobie usuwa część martwego naskórka a dodatkowe jego złuszczanie może spowodować zaczerwienienie i suchość skóry.

Przygotuj nogi przed depilacją

Aby golenie nóg nie wpływało negatywnie na ich stan musisz odpowiednio przygotować się do depilacj. Pamiętaj o tym, by przeprowadzać ją na koniec kąpieli. Ciepła woda zmiękcza włoski, dzięki czemu łatwiej poddadzą się ostrzu maszynki. Łuski włosów otwiera się pod wpływem ciepła i wilgoci, dzięki czemu maszynka nie zdrapuje naskórka tylko ścina cały włos. Rozpocznij golenie od kostek i kieruj się w górę ciała, zawsze upewniając się, że golisz się w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Tak samo postępuj w przypadku kiedy bierzesz prysznic. Odczekaj kilka minut aż woda zmiękczy włosy i dopiero przystąp do golenia.

Nie używaj pianki do golenia

Depilując nogi po opalaniu natryskowym lub nałożeniu samoopalacza pamiętaj o tym, żeby zrezygnować ze stosowania kosmetyków do golenia takich jak żele czy pianki. Często zawierają bowiem alkohol oraz inne środki chemiczne, które mogą uszkodzić opaleniznę. Zamiast nich wypróbuj stosowanie bezolejowego nawilżającego płynu do mycia ciała jak np. płyn do higieny intymnej lub odżywki do włosów.

Nie dociskaj maszynki zbyt mocno

Wielu osobom wydaje się, że mocno przyciśnięta do skóry maszynka goli dokładniej. To nieprawda. Jeśli nacisk ostrz jest zbyt duży narażamy się niepotrzebnie na zadraśnięcia i zacięcia. By skutecznie i bezpiecznie się ogolić wystarczy przesuwać maszynkę płasko po skórze. Ostrza powinny poruszać się po niej delikatnie, dzięki czemu unikniesz starcia opalenizny.

Nie gól nóg zbyt często

Oczywistym jest, że chcesz, aby twoje nogi prezentowały się doskonale, jednak codzienne golenie nóg za pomocą maszynki nie jest najlepszym pomysłem. Powodować będzie ścieranie opalenizny, przez co wyblaknie ona znacznie szybciej. Podsumowanie

  • Czyli najważniejsze informacje dotyczące golenia skóry przed oraz po sesji opalania natryskowego:
  • Golenie na 24 godziny przed opalaniem natryskowym to najlepsze, co możesz zrobić.
  • Jeśli planujesz golenie po opalaniu natryskowym, odczekaj co najmniej 8-12 godzin.
  • Im dłużej będziesz czekać z goleniem, tym dłużej będziesz cieszyć się opalenizną.
  • Zawsze używaj dobrej jakości produktów do golenia oraz nowych, ostrych maszynek.

Jak widzisz, opalanie natryskowe nie oznacza, że musisz zrezygnować z depilacji i idealnie gładkiej skóry. Pamiętaj jednak, że tylko stosując się do powyższych wskazówek możesz zminimalizować wpływ golenia skóry na efekty opalania. Niezależnie od tego, czy korzystasz z samoopalaczy czy z opalania natryskowego pamiętaj więc o prostych zasadach. Mam nadzieję, że informacje jakie znalazłaś w artykule pozwolą ci cieszyć się piękną, opaloną i gładką skórą.

(Visited 3 929 times, 3 visits today)